Informacje

Baza Wiedzy

Certyfikat rezydencji podatkowej

Czy wiesz co to jest certyfikat rezydencji podatkowej?

👨‍🏫Certyfikat rezydencji podatkowej jest zaświadczeniem o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby.

👩‍🏫 Certyfikat potwierdza, że podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym państwie.

🍀🍀🍀W przypadku zakupu usług od kontrahentów zagranicznych (tzw. nierezydentów podatkowych), przedsiębiorca prowadzący działalność w Polsce musi liczyć się z koniecznością pobrania, jako płatnik, zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanych – przez tych nierezydentów – przychodów na terytorium Polski, w przypadku zaistnienia warunków określonych przepisach ustawy o CIT (analogicznie w ustawie o PIT) – chyba że posiada ważny certyfikat rezydencji podatkowej kontrahenta.

🍀🍀🍀 Certyfikat rezydencji podatkowej umożliwia zastosowanie zwolnienia z poboru podatku (lub stosowania korzystniejszych stawek) na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także może być warunkiem do stosowania zwolnień z podatku przewidzianych w samej ustawie o CIT i PIT. 

👉 Podatek pobiera się od przychodów wymienionych w katalogu zawartym w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 29 ust. 1 ustawy o PIT w/g stawki, odnoszącej się do danego typu przychodu

👉Stawka zasadnicza podatku to 10 proc. lub 20 proc.

👉Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, z którymi Polska podpisała traktaty znajdziecie na stronach Ministerstwa Finansów: Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

😁😁😁 Zapraszamy na nasze kursy✍️

✍️📖✍️Przygotowujemy Was teoretycznie i praktycznie do zawodu samodzielnego księgowego i asystenta księgowego.

W razie jakichś wątpliwości skontaktuj się z nami lub zajrzyj na naszą stronę internetową, tam znajdziesz szczegółowy opis i program kursów.

szkolenia@diamax.pl
diamax@diamax.pl
☎ + 48 22 864 38 70 | +48 22 864 14 20 | +48 601 82 50 30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *