Informacje

Baza Wiedzy Ciekawostki

Zakupy na Aliexpress – VAT i cło. Co trzeba zapłacić?

Paczka zatrzymana przez Urząd Celny przy zakupach na Aliexpress to niezbyt miła niespodzianka, która może przytrafić się każdemu. Niemniej jednak w takiej sytuacji  wystarczy wpełnić formalności wymagane przez Urząd Celny i zapłacić wszystkie naliczone podatki, czyli cło i VAT.

Cło – Zwolnienie do 150 euro

Towary importowane z krajów pozaunijnych (z wyjątkiem:  wyrobów alkoholowych, perfum i wód toaletowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych) . Zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorców.  (Art. 23 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych)

źródło: http://spedycje.pl/images/artykuly/2009/20091218_wspolnotowy_system_zwolnien_celnych.pdf

Zwolnienie z VAT

Generalna zasada mówi o zwolnieniu z VAT na wszystkie zakupy do kwoty 22 euro. Wyjątkiem od tej reguły są prezenty, którym przysługuje  zwolnienie do 45 euro . Za przywóz o charakterze niehandlowym uznaje się przywóz przesyłek, które jednocześnie spełniają warunki: mają charakter okazjonalny, zawierają towary przeznaczone na własny użytek odbiorcy i nie wskazują swoim charakterem i ilością na przeznaczenie handlowe oraz są wysyłane do odbiorcy bez żadnego rodzaju opłat.

Zwolnienie z VAT nie dotyczy towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Tak stanowi bowiem art. 51 ust. 1 ustawy o VAT: “zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Przy czym zwolnienia z podatku VAT nie stosuje się w przypadku importu z krajów trzecich: napojów alkoholowych, tytoniu i wyrobów tytoniowych, perfum i wód toaletowych, towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Jak obliczyć cło i VAT: https://vat.alipaczka.pl/

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na nasze kursy, gdzie przygotujemy Was teoretycznie i praktycznie do zawodu samodzielnego księgowego i asystenta księgowego.

W razie wątpliwości skontaktuj się z nami lub zajrzyj na naszą stronę internetową, tam znajdziesz szczegółowy opis i program kursów.

szkolenia@diamax.pl                                                                                                      

diamax@diamax.pl
 + 48 22 864 38 70 | +48 22 864 14 20 | +48 601 82 50 30

#samodzielnyksięgowy #szkolenia #księgowość #kursksięgowości #biurorachunkowe #diamax #kursywarszawa #podatkialiexpress #cłoaliexpress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *